
Pierwszą i podstawową zasadą trenowania gołębi jest zachowanie spokoju. Należy pamiętać, że trening wymaga cierpliwości i nie należy spodziewać się szybko radykalnych efektów. Dążąc do celu pamiętajmy kim jesteśmy, aby podczas treningu nie skompromitować się w oczach rodziny i sąsiadów. Bieganie za gołębiami, krzyczenie i podobne, wręcz żenujące metody treningu ośmieszają godność hodowcy gołębi pocztowych.
To jak trenujemy swoje gołębie zależy od wielu czynników między innymi: wieku gołębia, pory roku i dnia, oraz ogólnych predyspozycji gołębia. Gołębie pocztowe mają charakterystyczny styl lotowania tzn. po liniach prostych lub zataczania dużych kół.
Skąd mamy wiedzieć, czy nasze gołębie są już gotowe do treningu? Odpowiedz jest prosta i wynika przede wszystkim z obserwacji. Jeżeli Twoje gołębie wyszły z gołębnika. Zaczęły przesiadywać na dachu, czy też weszły pod wolierę, a także oblatały się włoku własnego gołębnika, jest to znak dla chodowy, że jest to już najwyższa pora dla rozpoczęcia treningu. W tym czasie gołębie są już w wieku dojrzałym i czas się nimi zająć.