Get Adobe Flash player
Goście
Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 
Gołębie Artykuły Oko gołębia

Gołębie Pocztowe - Strona Hodowców Gołębi

Witaj na nowym portalu, który powstał dla ludzi takich jak Ty. Łączy nas wspólna pasja, czym są gołębie pocztowe. Naszym zadaniem jest skupienie wszystkich hodowców gołębi pocztowych. Znajdziesz tutaj liczne artykuły, które możesz oceniać i wypowiadać się na ich temat w komentarzach. Przeczytasz o tym jak założyć własną hodowle. Doradźmy Ci, jaki wybrać gołębnik. Podziel się z innymi swoim doświadczeniem umieszczając własne artykuły. Dodawaj ogłoszenia i oferty dotyczące gołębi oraz ich mieszkań. U dołu strony znajdziesz najczęściej czytane oraz oceniane artykuły, zachęcamy do ich przeczytania. Zapraszamy również do odwiedzenia zakładki forum. Znajdziesz tam ciekawe rozmowy w których warto wziąć udział.Życzę miłego korzystania ze strony gołębie pocztowe, oraz sukcesów we własnej hodowli.


Oko gołębia

Ocena użytkowników: / 30
SłabyŚwietny 

oko gołębia

Jak łączyć gołębie? Kierując się kolorem tęczówki oka? - To jedno z najczęściej padających pytań wśród hodowców gołębi. Odpowiedz jednak nie jest taka łatwa biorąc pod uwagę tablice koloru oczu wg teorii Bishopa, jak również włączając w to własne obserwacje gołębi. Bez wątpienia czujne oko hodowcy może powiedzieć najwięcej na ten temat, bowiem każdy hodowca biorąc w ręce gołębie najpierw patrzy w jego oczy, jakby chciał wszystko z nich wyczytać. Nie też powodu często niezwykłe spojrzenie gołębi od zawsze było przedmiotem dyskusji i spekulacji jak również obserwacji oraz badań.

Wśród licznych reportaży na temat oka gołębia można wyczytać, ze głównym elementem każdej wystawy jest wnikliwe przyglądanie się oczom tego ptaka. A więc co też takiego kryje w sobie ten element? Czy oko ma sugerować cechy bądź zachowanie gołębia?

To wiadome ze oko może się zmieniać w zależności od kondycji ptaka. Oko ptaka będącego w dobrej formie wygląda zupełnie inaczej niż chorego. Bardzo dużo może powiedzieć średnica oka. Mówi się, że dużej źrenicy nie posiada zdrowy i w pełni sprawny gołąb. Wiadomo jednak, ze jest ona charakterystyczna dla wytrwałych ptaków. Taką też widzi się lepiej w ciemności. Biorąc to pod uwagę, można przypuszczać, że gołąb z małą źrenicą nie jest w sranie wykonać znaczącego wyczynu a z duża z kolei tak.

Oko gołębie jest wyczulone na światło. Jego większy dostęp powoduje zwężenie źrenicy. Jej wrażliwości mówi natomiast o tym jak gołąb reaguje na otoczeniem na to, co widzi. Istnieją, bowiem gołębie, które oko, jako narząd posiadają, ale swoistego spojrzenia nie maja. Dotyczy to np. gołębi umięśnionych, których zworka jest pusty, w przeciwieństwie do tego tętniącego życiem.czerwone oko gołębia

Skupiając się na dokładnej analizie oka gołębia warto pochylić się nad ich barwa. Pigmentacja oka związana jest z cyrkulacja krwi. Pigment jest tym bardziej wyrazisty im gołąb będzie aktywniejszy fizycznie. To fizyczne uosobienie uzależnione jest głównie od ukrwienia całego ciała ptaka. O tym jak ukrwienie jest intensywne mówi nam właśnie oko poprzez swoja barwę. W tęczówce oka istnieją dwa rodzaje pigmentu. Czarny widoczny jest u młodych gołębi, gdyż nie mają one jeszcze pigmentacji na górnej nawierzchni tęczówki. Kolory oczu mogą być mimo wszystko bardzo zróżnicowane. Jego wyrazistość wskazuje na dobry star zdrowotny ptaka. Dobrze i barwne cząsteczki pigmentu w tęczówce muszą być ciasno i gęsto ze sobą związane, bez pustych miejsc świadczących o bogactwie i niezwykłości oka. Gołębie posiadające takie oczy są najlepszymi gołębiami rozpłodowymi.

Teorie o wartości rozpłodowej gołębia w oparciu o jego oko ma swoich zwolenników szczególnie w Anglii oraz Ameryce. Ale teorie te nie są oparte na naukowym uzasadnieniu. Nie mogą, więc być one uważane za prawdziwe i ważne. Nie oznacza to jednak, że nie można odczytać z oka charakteru gołębia czy też jego kondycjo zdrowotnej.

 

Komentarze 

 
+2 # Wojtek 2012-02-12 18:36
Oko tak bardzo dużo jeszcze głebiej ma być pokazane cecha poszarpania ? rozpłodu ? loników? oczywiście jako ptak zozpłodu.Dobrze opisane jest do oczu specjalna lupa i tylko są 4 kolory oczu reszta to odcienie bardzo dużo muwi nam na temat ptaka .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
OdświeżAnkieta
Co należy zrobić na stronie?
 
Losowa Grafika
golebie_brodawczaki.jpg