Gołębie Pocztowe - Strona Hodowców Gołębi
Witaj na nowym portalu, który powstał dla ludzi takich jak Ty. Łączy nas wspólna pasja, czym są gołębie pocztowe. Naszym zadaniem jest skupienie wszystkich hodowców gołębi pocztowych. Znajdziesz tutaj liczne artykuły, które możesz oceniać i wypowiadać się na ich temat w komentarzach. Przeczytasz o tym jak założyć własną hodowle. Doradźmy Ci, jaki wybrać gołębnik. Podziel się z innymi swoim doświadczeniem umieszczając własne artykuły. Dodawaj ogłoszenia i oferty dotyczące gołębi oraz ich mieszkań. U dołu strony znajdziesz najczęściej czytane oraz oceniane artykuły, zachęcamy do ich przeczytania. Zapraszamy również do odwiedzenia zakładki forum. Znajdziesz tam ciekawe rozmowy w których warto wziąć udział.Życzę miłego korzystania ze strony gołębie pocztowe, oraz sukcesów we własnej hodowli.
|
|
Katar zakaźny
Katar zakaźny
Charakterystyka choroby:
Katar zakaźny to choroba dróg oddechowych. Zakazić się może każdy ptak bez względu na wiek. Należy pamiętać, że młode gołębie przechodzą chorobę trudniej niż dorosłe. Do zachorowania dochodzi w przypadku ogólnego osłabieniu organizmu. Najłatwiej gołębie zarażają się podczas picia ze tego samego pojnika lub spożywania tej samej karmy. Choroba rozprzestrzenia się droga kropelkową.
Objawy choroby i jej przebieg:
Gołębie dotknięte chorobą kichają, widać ze z ich otworów oddechowych wydziela się wodnista substancja. Stan ten znacznie utrudnia im wymianę gazową. Brodawki nosowe, a także grzbiet nosa, zmieniają się z białego koloru na szary. Wewnątrz jamy ustnej oraz gardle można zauważyć żółte osady i nie wielkie martwice, które widoczne są też na podniebieniu. Choroba dotyka także tchawice. Niekiedy płuca, oskrzela w rzadkich przypadkach worki powietrzne. Zakażony ptak, ciężko oddycha, nocą, gdy udamy się do gołębnika, bez zapalania światła, usłyszymy odgłosy chuchania, wydobywające się z jego chorego układu oddechowego. W tym stanie gołębie tracą na wadze, gdyż mało, jedzą. Ptaki nie są w stanie lotować, ich lot jest bardzo ociężały i nie udolny, znacznie spada kondycja. Chory gołąb staje się podatny na inne choroby takie jak:
-salmonelloza
-ornitoza
-paramyksowirusa
-trychomonadoza
-kokcydioza
Sposoby leczenia
Na rynku dostępny są różne środki, pozwalające na leczenie choroby, najpopularniejszym z nich jest preparat Ornifox, który dodaje się do wody lub karmy. Czas leczenia to około 5 dni. Jeżeli chcemy zapobiec chorobie, podajemy ten sam preparat w ten sam sposób przez okres dwóch dni. Zaleca się w czasie choroby podawać wzmożona ilość minerałów oraz witamin.
Komentarze
Możesz puszczać je na oblot do okola domu, nawet powinieneś, izolacja ich może wydłużyć leczenie choroby.