Get Adobe Flash player
Goście
Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 
Gołębie Ospa Gołębia

Gołębie Pocztowe - Strona Hodowców Gołębi

Witaj na nowym portalu, który powstał dla ludzi takich jak Ty. Łączy nas wspólna pasja, czym są gołębie pocztowe. Naszym zadaniem jest skupienie wszystkich hodowców gołębi pocztowych. Znajdziesz tutaj liczne artykuły, które możesz oceniać i wypowiadać się na ich temat w komentarzach. Przeczytasz o tym jak założyć własną hodowle. Doradźmy Ci, jaki wybrać gołębnik. Podziel się z innymi swoim doświadczeniem umieszczając własne artykuły. Dodawaj ogłoszenia i oferty dotyczące gołębi oraz ich mieszkań. U dołu strony znajdziesz najczęściej czytane oraz oceniane artykuły, zachęcamy do ich przeczytania. Zapraszamy również do odwiedzenia zakładki forum. Znajdziesz tam ciekawe rozmowy w których warto wziąć udział.Życzę miłego korzystania ze strony gołębie pocztowe, oraz sukcesów we własnej hodowli.


Ospa Gołębia

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Ospa Gołębia

Charakterystyka choroby:
Ospa gołębia jest wirusową chorobą dotyczącą przeważnie gołębi lotowych, rzadziej natomiast rasowych. Chorują na nią o wiele częściej młode gołębie niż stare.

Objawy choroby i jej przebieg:
Wirus tej odmiany choroby sprawia, że w komórkach skóry oraz błony śluzowej pojawiają się strupowate narośla. Są one wydzielane poprzez ślinę, łzy oraz różnego typu wydzieliny z nosa. Tego rodzaju płyny ściekają na grunt zasychając tam. Następnie przy udziale kurzu wzniecanym przez przez ptaki unoszą się do powietrza. Pył z bakteriami i wirusami wdrąża się poprzez układ oddechowy, skaleczenia i mikrouszkodzenia do ciała gołębia. W układzie krwionośnym wirus ospy rozmnaża się, a w efekcie końcowym dostaje się znów do okolic błony śluzowej oraz skóry, tam z kolei tworzą się charakterystycznie zrogowiałe narośla. Tego typu guzy występują przeważnie w miejscu, gdzie skóra ptaka nie jest pokryta piórami, np. brzegi oczodołów, stopy jak również okolice dziobu. Już pierwsze objawy infekcji mogą przeobrazić się w poważną chorobę gdy dojdzie do bakteryjnego zarażenia plam na ciele gołębia. Wtedy ma miejsce intensywne ropienie. Istnieje możliwość osadzenia się zarazków w błonie śluzowej gardła oraz nosa w wyniku czego powstają brzydko pachnące, serowate narośla blokujące tchawicę jak i przełyk. Prowadzi to w dużej mierze do uduszenia bądź śmierdzi wynikającej z zagłodzenia.
Ospę, która atakuje skórę lub błonę śluzową w bardzo łatwy sposób można rozpoznać poprzez strupy na ciele gołębia. Potwierdzeniem diagnozy może być badanie zarażonych tkanek przy użyciu mikroskopu. Kiedy pojawiają się wątpliwości, diognozę może stwierdzić poprzez wyhodowanie w kurzym jajku wirusa. Pierwszy etap choroby można pomylić z małymi zranieniami bądź ranami w wyniku dziobania.

Sposoby leczenia:
W zasadzie gołębia z tą choroba nie poddaje się leczeniu. W przypadku, gdy strupowate guzy i złogi spowodują zwężenie i blokadę gardła, powinno się je w bardzo ostrożny sposób usunąć i miejsca te pędzelkować preparatem OSPAL. Podczas choroby można skorzystać z preparatu AMOSPAL , dodając go do wody. Lek ten uniemożliwia rozprzestrzenianie się wirusa ospy i pomaga go zwalczać.

Zapobieganie chorobie:
Zasadniczo wszystkie ptaki należących do stada, które nie posiadają żadnych objawów, powinny obowiązkowo być poddanie szczepieniu. Szczepionka jest żywa. Zawiera ona osłabione wirusy tej choroby. Oby podać szczepionkę gołębiowi, należy usunąć kilka piór z okolic uda i nanieść ją za pomocą pędzla. Po upływie pięciu dni w tym miejscu powinien pokazać się odczyn, czyli tzn. nabrzmienie mieszków. Taka reakcja wskazuje na to iż szczepienie przyjęło się i zaczęło tworzyć strefę ochronną. W przypadku braku jakiejkolwiek reakcji gołębia na szczepionkę wskazuje na nieprzyjęcie się jej. Sczepienie jest bardzo ważne dla ptaka, bowiem zapewnia mu osłonę przez nawrotem infekcji przez dwanaście miesięcy. Przebyta ospa nie gwarantuje gołębiowi stałej odporności. Istnieje ryzyko, że choroba może po raz kolejny zaatakować organizm ptaka. Należy wiec profilaktycznie wiosna podawać szczepienie.

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
OdświeżAnkieta
Co należy zrobić na stronie?
 
Losowa Grafika
golebnik_komorowy1.jpg